Nogawice z saczkiem

Nogawice z saczkiem, część czytelników wie o czym mowa, dla tej części która nie wie, to średniowieczne spodnie, z drugiej połowy XV wieku. Te konkretne o których mowa zostały uszyte przeze mnie ręcznie na zamówienie pewnego serdecznego znajomego. Materiał z których owe nogawice powstały to czarna wełna.
Tyle słowem wstępu. Oto co mi wyszło.

Komentarze

 1. Dość ciekawe :) Coś jak śpioszki tylko dużo większe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Haha, takiego porównania jeszcze nie słyszałam :D właściciel owych śpiochów mógł by się lekko zbulwersować :P

  OdpowiedzUsuń
 3. No ale faktycznie, coś z tych śpiochów mają w sobie spodnie. Ręcznie? Wspaniała robota, na pewno było to dość czasochłonne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam! "Śpioszki" przednie! Sama chcę takie uszyć i dlatego będę miała do Pani kilka pytań :) Jak zamocowany jest sznurek do mocowania spodni- to znaczy czy brzegi są tylko przyszyte, czy sznurek przeciągnięty jest przez cały pas spodni i pracuje jako ściągacz? Oraz jakie wymiary ściągnąć z mężczyzny by nie wyszła klapa za pierwszym razem? Bardzo proszę o pomoc, bo szkoda mi zmarnować materiał mimo że na prototyp pójdzie jakaś cienka bawełna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sznureczków jest kilka, wzdłuż wzmocnionego paska (wełna złożona dwa, trzy razy) robi się dziurki zawsze dwie obok siebie (dwie z tyłu, dwie z boku, dwie z przodu i jeśli mają być to spodnie z saczkiem to po dwie na saczku czyli cztery), przeciąga się sznurek, a następnie przywiązuje do dubletu/puorpoint, w okresie wcześniejszym (np. początek XV) kiedy nie noszono jeszcze dubletów a np. cothardie i nogawice rozłączne (nie posiadały saczka oraz nie były zszyte z tyłu na pośladkach) przytraczano do pasa gacnego. Broń boże proszę nie przeciągać sznurka przez cały pas jak np. w dresach.

   Żeby nogawice łączne z saczkiem i rozłączne leżały jak trzeba najlepiej upinać materiał na nodze osoby na którą je szyjemy, bardzo ważne żeby materiał był upinany po skosie inaczej nogawice będą się źle układać i bardzo źle nosić, trzeba wykorzystać maksymalną rozciągliwość materiału. Niestety płótno bawełniane to nie najlepszy materiał na tego typu odzieży, jest zbyt sztywne i zbyt mało rozciągliwe, konieczna jest wełna.

   Tutaj m.in. można znaleźć przykładowy wykrój: http://www.bractwochojnice.republika.pl/br_garncarstwo.htm

   Mam nadzieję, że wystarczająco przejrzyście odpowiedziałam na pytania, gdyby były jakieś wątpliwości proszę pytać, chętnie pomogę :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz bardzo gorąco dziękuję :)

Popularne posty